Кременецький р-н
Почаївська лавра знаходиться за 70 км від Тернополя та в 24 км від Кременця. Лавра розташована на горі, що височіє над містечком більш ніж 75 м. Перші відомості про Лавру відносяться до початку ХІІІ ст. В ті часи, коли Київ відбивав навали татарського хана Батия, монахи втікали з київських печер на захід і селилися в околицях Почаївської гори. Засновником монашества тут вважається Преподобний Мефодій.

У 1597 р. Анна Гойська подарувала монастиреві свої маєтки та чудотворну ікону Божої Матері. Ікону привіз грецький митрополит Неофіт для збору пожертв. Анна надала щедрі подарунки, у відповідь на це митрополит благословив її цією іконою і залишив у маєтку. У 1597 р. сталося диво – від ікони прозрів сліпий від народження брат Пилип Козинський. Анна була вражена цим чудом і подарувала ікону монастиреві. Чудотворний образ знаходиться в Успенському соборі над Царськими вратами в зіркоподібному кіоті.
Ще одним незмінним чудом лаври є нетлінні мощі преподобного Іова. У миру Іван Залізо у ранньому віці обрав чернече життя. У 12 років він прийняв монашество з ім’ям Іов. У 30 років його було висвячено на священника. 20 років він керував монастирем у Дубно. Але подався на Почаївську гору, де був обраний настоятелем монастиря. Іов помер у столітньому віці 28 жовтня 1651 р. Його мощі покояться в печерному храмі біля його келії.
Монастир був розбудований як оборонний і втримав облогу турецької армії у 1675році. У XVIII ст. монастир втратив свої оборонне значення і перейшов до уніатського ордену оо. Василіян. Щедрим меценатом монастиря став канівський староста, знаменитий авантюрист Микола Потоцький, який фінансував спорудження та оздоблення церкви Успення Пресвятої Богородиці, а також організував коронацію образу Почаївської Божої Матері.
Після польського повстання 1830-1831 рр. царський уряд передав монастир православним і з 1834 р. він отримав статус Почаївської лаври. Тоді ж монастирський комплекс було оточено новими мурами.
Упродовж ХХ ст. навіть під час Першої і Другої світових воєн служіння тут не припинялося.
Пам’ятки архітектури:
- Скеля з відбитком стопи Пресвятої Богородиці і цілющим джерелом. У 1649 р. Іов Почаївський сприяв побудові довкола скелі Троїцької церкви
- Чудотворна ікона Почаївської Богоматері.
- Печерна церква преподобного Іова. Тут зберігаються мощі святого.
- Комплекс середньовічних монастирських укріплень.
- Собор Успіння Пресвятої Богородиці 1771-1783 рр. Унікальною є дзвіниця собору, яка вважається третьою після дзвіниць Києво-Печерської та собору Св. Софії.
- Троїцький собор 1906-1912 рр.
- Дерев’яна Покровська церква 1643 р.
Як добратися:
Карта