Про початки замку та Жовкви Станіслав Жолкевський писав у листі до дружини: «Наступають щоразу страхітливіші небезпеки. Це і спонукало мене, насамперед, збудувати свій замок і закласти містечко…». На думку історика Садока Баронча, яку підтримує офіційна польська історіографія, татарське нашестя 1594 року врешті-решт і спонукало Жолкевського до активних дій: «…для безпеки своїх підданих гетьман постановив певне місце уфортифікувати, щоб усі могли схоронитись у часи тривог. … Станіслав Жолкевський розпочав будувати над озером оборонний замок, а навпроти замку — костел у волоському стилі».
Жовква є чудовим прикладом реалізації концепції «ідеального міста» в Україні. Поряд з ним такими відомими містами були Шаргород (Вінницька область) та Броди (Львівська область). Суть «ідеального міста» полягала в пошуку оптимальної форми укріплень для найкращого захисту міста від ворогів.
Заснований белзьким воєводою Станіславом Жолкевським (1594-1606 рр.) за планом архітектора Павла Щасливого в стилі ренесансу. Після Павла Щасливого роботи продовжував Павло Римлянин, а згодом і Амброзій Прихильний. За переказами, навколо замку знаходився сад дружини Жолкевського неймовірної краси, але до нашого часу він не зберігся.
В 1676 р. частково перебудовується і стає резиденцією короля Яна Собеського. Відомо, що королю не дуже подобалася Варшава, тому і більшість свого часу проводив тут. Перед замком за оборонними мурами була розбита ринкова площа (тепер – пл. Вічева), з боків від якої було поставлено житлові будинки з відкритими аркадними галереями. Поряд з замком було закладено ландшафтний парк «Звіринець», в якому знаходились екзотичні тварини. Жовква набула слави одного з найкрасивіших міст-резиденцій Європи.
Місто мало високі оборонні мури, чотири брами – Львівську, Єврейську, Глинські, Звіринецьку. Збереглись тільки дві останні.
На відміну від інших західноукраїнських фортець замок не набув рис бастіонних укріплень. Саме цим він є цікавим і своєрідним.
В Жовкві народився і зростав майбутній гетьман Богдан Хмельницький. Згодом він так і не наважився штурмувати своє рідне місто під час походів на Львів.
В Жовкві була створена ціла мистецька школа, відома як Жовквівська школа живопису та різьби по дереву XVII-XVIII ст.
Замок має прямокутну форму з чотирма кутовими баштами. Поряд з ним знаходиться ринкова площа. Згідно з канонами ренесансного містобудування, центральна площа є осердям суспільно-адміністративного і торгово-економічного життя кожного європейського міста. Її територія оточена двоповерховими кам’яницями – житловими будинками-пам’ятками сецесійної архітектури. Нині в центрі площі можна оглянути фундаменти середньовічної міської забудови (колишня ратуша).
Понад чотири місяці, з кінця 1707р., замок був резиденцією російського цар Петра І під час Північної війни зі Швецією. Саме тут на військових нарадах, було розроблено відомий жовквівський стратегічний план розгрому шведської армії, суть якого полягала в ухилянні від генеральної битви доти, поки не буде впевненості у перемозі.

Уздовж ринкових кам’яниць Жовкви тягнуться Торгові ряди. Тут колись йшла торгівля, засідало купецтво, укладалися угоди і союзи. На площі під час археологічних розкопок знайшли невеликий кам’яний круг. Це так зване лобне місце. Колись тут стояв стовп кари, біля якого виконували судові вироки. Прикладом покарання в тих часах є така історія. Золотар Ян у суперечці забив гуску міщанина Бандурку. За це його мали стратити, однак помилували і наказали відбути публічну покуту. Ян мав, йдучи в процесії при похороні в білій сорочці, у ланцюгу і голосно визнаючи свій проступок. І так три рази: раз перед домом, другий раз на ринку і третій на похоронах.
Пам’ятки архітектури:
• Міська ратуша 1932 р. (пл. Вічева, 1).
• Домініканський монастир XVII- XVIII ст. (вул. Львівська, 5).
• Василіанський монастир XVII-ХХ ст. (вул. Василіанська).
В Троїцькій церкві знаходяться мощі Святого мученика Партенія, які володіють силою зцілення. В церкві цікаві вітражі (поч. ХХ ст.) та розписи (1930-ті роки) Юліана Буцманюка.
Збудований архітектором А. Прихильним та П. Щасливим в стилі ренесансу.
• Дерев’яні церкви – пам’ятки давньоукраїнського зодчества. Збереглися два храми без жодного цвяха. Старшою є церква Різдва Пресвятої Богородиці (1705 р., іконостас 1710-1727 рр., пл. Вічева, 16). У ній зберігся первісний іконостас роботи майстра Кунаша, який виконувався протягом кількох десятиліть. Неподалік розташована церква Св.Трійці (1720 р., вул. Львівська, 90), яка має унікальний іконостас роботи галицьких майстрів.
• Синагога 1687 р. (вул. Запорізька, 4).
Один з найкраще збережених пам’яток юдаїзму на Львівщині. Архітектор Петро Бебер.
Як добратися:
Зі Львова з АС-2 їздять постійно маршрутки.
Доїхати до Жовкви можна також поїздом приміського сполучення Львів-Рава-Руська, який відправляється з головного вокзалу.
Карта