Буський район
Часи Середньовіччя… Це легенди, руїни могутніх замків, холод підземелля… Одним словом – романтика. Древні, заселені привидами, оповиті мохом, подекуди трагічні замки, фортеці та палаци густо розкидані по Львівщині. Вони віддають коханням, пристрастями та інтригами і завжди притягуватимуть туристів, які мандрують не просто так, а, щоб доторкнутися до легенди.
Олеський замок особливий випадок. Подумати тільки, в 1629 р. тут народився майбутній король Речі Посполитої Ян III Собеський. Кажуть, що стіл, на який його поклали після народження, коли вдарив грім, тріснув. Відразу ж з’явилось пророцтво про те, що новонароджений буде незвичайною людиною. А через десять років у покоях Олеського замку народився ще один король Польщі – Михайло Корибут-Вишневецький – син Яреми Вишневецького. А при дворі Даниловича в Олеську перебував батько Богдана Хмельницького — Михайло. Можливо і сам Богдан провів тут своє дитинство. Однак, саме особистість Яна Собеського залишається найцікавішою.

Ян Собеський уславився не тільки перемогами, але і романтичним коханням до своєї дружини француженки Марисеньки. Він протягом життя любив тільки цю жінку і це в ті часи, коли наявність фавориток була нормою при дворі. Вони познайомилися, коли Марисенька була заміжньою жінкою, але ще не дочекавшись смерті хворого на сифіліс та подагру старого чоловіка, таємно одружуються. І навіть смерть не розлучила їх. Якось вночі монахи костелу капуцинів у Варшаві, де було поховано Яна Собеського, почули стукіт у браму, а коли відчинили, то побачили лишень труну з тілом Марисеньки. Хто привіз її тіло з Парижа — так і залишилось нез’ясованим. Однак Марисеньку поховали поряд із чоловіком.


У музеї зібрано півтисячі творів давнього українського мистецтва Х-XVIIІ ст. Експозиція включає колекцію давньоруських коштовностей XІI ст., ікон ХV-XVIIІ ст., картин-портретів, скульптури, стародавніх меблів, а також найбільшу у Європі збірку барокової дерев’яної скульптури XVIIІ ст. Окрім того, ще є велетенська картина «Битва під Віднем» італійського художника М. Альтомонте (1692 р, розміри 7,65 на 7,38 м).
Довкола замку розкинувся чудовий ландшафтий парк XVIII ст. з водоймищами, алеями і скульптурними композиціями.
Інші пам’ятки архітектури:
• Монастир капуцинів XVIII ст. з костелом Св.Йосифа.
• Троїцький костел XVI ст.
Як добратися:
Зі Львова маршрутним транспортом Львів-Олесько або Львів-Броди від АС-2 (вул. Б.Хмельницького).
Карта