13 серпня 2010 р.

Олександрівка


фото взято з сайту tourist.kharkov.ua

Хустський р-н

За місцевим переказом, перша церква стояла в урочищі Потік, а теперішня є другою. Відомо також, що церкву переносили в межах села. На думку львівського дослідника Андрія Кутного, нижні бруси церкви походять з XV століття, а основну споруду завершили у квітні 1753 року, згідно з написом на південному фасаді над опасанням. У 1751 році, за два роки до відновлення, а, можливо і перенесення, так описано церкву: «дерев'яна, з вежею в дуже бідному стані, скоро розпадеться... Посвячена св. Параскевії».

Загальна композиція форм олександрівської церкви подібна до храмів у Данилові, Крайникові та Сокирниці, але водночас вона має свої неповторні особливості. Тут вертикалізм не настільки виражений, знайдено рівновагу між вертикальною лінією вежі зі шпилем та горизонтальними лініями нави й вівтаря. Споруда розважливо увінчує широку поверхню пагорба і вимальовується чітким силуетом на тлі невисоких гір. Сільських хат майже не видно, новобудови не вносять дисонансу в патріархальну картину, незмінну вже кілька століть. Церква двозрубна, тридільна, з видимим нахилом стін до середини. Дубові зруби встановлено на потужних підвалинах довжиною 9,2 м та перетином 34–65 см. Опасання обіймає всі зруби. На головному фасаді – відкритий ґанок (на відміну від готичних церков у сусідніх селах). Вище здіймається вежа каркасної конструкції з чотирма вежками біля основи шпиля. Перед головним фасадом церкви стоїть каркасна, двоярусна, вишуканих пропорцій дзвіниця, вкрита шатровим верхом.

В олександрівському храмі можна побачити багаті, найповніші і найліпше збережені настінні розписи, виконані у 1779 році майстром Стефаном Теребельським, і малювання народних майстрів. Про це повідомляє напис на західній стіні нави. Колись бабинець з плоскою стелею від нави з високим арковим склепінням відділяла зрубна стіна з відкритим порталом. Усередині ХIХ століття прохід було збільшено. Вівтарний зруб відгороджено чотирирядним іконостасом XVIII сторіччя. derev.org.ua

Пам’ятки архітектури:

Церква св. Параскеви XV ст. (деревяна готика)

Як добратися: