30 березня 2012 р.

Львів, вулиця Вірменська

Житлові будинки вулиці Вірменської (XVI-XIX століття) – Львівські вірмени протягом багатьох століть намагалися відтворити на чужині куточок власної батьківщини у поєднанні з європейською архітектурною традицією.


Давні архітектори звели тут цікаві зразки ренесансу, рококо, ампіру, класицизму.

На вулиці Вірменській привертає увагу монументальний чотириповерховий будинок № 13 – колишня австрійська прокуратура фінансів.


Цю споруду, в архітектурі якої помітний перехід від класичного пишного бароко до більш стриманого класицизму, збудував 1788 року французький архітектор Дені Гібо. Будівля є найкращим зразком львівського будівництва того часу.

Різьблені маски і фігури на постаментах балкона належать різцю Матвія Полейовського – провідного майстра львівської барочної скульптури. У цій кам’яниці мешкав вірменський першодрукар Ованес Карматенанц.

Вірменська, 14 – Пам’ятка житлової архітектури XVI-XVII століть, перебудована на початку XIX століття у стилі ампір. Це власність львівського хроніста Дениса Зубрицького, автора «Хроніки міста Львова».

Вірменська, 19 – зараз тут знаходиться найславетніша львівська кав’ярня другої половини ХХ століття «Вірменка», заснована 1979 року. Протягом 80-х років вона була центром духовного життя львівських неформалів – нонконформістських тусовок найрізноманітніших штибів, зокрема гіпі і богемників. Інтер’єр кафе зберегли у стилі радянських тоталітарних часів.

Фрагмент будинку «Пір року»Надзвичайно цінним є житловий будинок № 20, зведений у XVI столітті архітектором Петром з Лугано (Петром Італійцем) у ренесансному стилі. Особливо цікавим є портал будинку, прикрашений колонами. Сам вхід до будинку дуже низький, тож здається, що навіть треба пригинатися, аби зайти до середини. Утім в цьому немає нічого дивного, адже наші предки, які жили чотириста років тому, були в середньому нижчі від нас на зріст на 20-25 сантиметрів.

Будинок № 21, перебудований у першій половині XIX століття, являє собою один з найцікавіших зразків львівського стилю ампір. Декоративний фриз та алегоричні горельєфи у нішах другого поверху виконав відомий майстер львівської скульптури Гартман Вітвер.


Фасад будинку на Вірменській, 23 має скульптурний декор, через який його з 70-х років ХІХ століття називають будинком «Пір року». Це витвір українського скульптора Гавриїла Красуцького. Коринфські пілястри підпирають фриз, де ми знайдемо рельєфні зображення лелек, маски вітрів з чотирьох сторін світу а також усі зодіакальні знаки. Рельєфи алегорично зображають чотири пори року і римського бога Сатурна, з яким пов’язані уявлення про “золотий вік”. Алегорії весни, літа, осені й зими відтворюють діяльність землеробів протягом року. Кожна пора року оздоблена написом латинською мовою, взятим із творів давньоримського поета Вергілія. Це єдина у Львові пам’ятка архітектури, де втілена тема життя і побуту селян.

Фрагмент будинку «Пір року»Вірменська, 25 – один з найстаріших житлових будинків, зведених на вулиці. Він належав вірменському художникові Христофору Захновичу, а у другій половині XVIII століття був перебудований. На його фасаді можна оглянути гарне кам’яне обрамлення вікон з різьбленим рослинним орнаментом. На таємниче середньовічне подвір’я цього будинку ви зможете пройти під хрестовидними склепіннями зі зображенням кам’яних лілій, які збереглися у первісному вигляді з древніх часів.

На будинку № 30 привертає увагу напівзамурований портал, над яким добре видно різьблений вірменський геральдичний знак.


Доволі своєрідне архітектурне обличчя має будинок № 31, збудований у незвичному для Львова стилі французького класицизму кінця XVIII століття. Вікна другого поверху ззовні огороджені оригінальними мініатюрними балкончиками з характерним рисунком решіток.